Wykład dr hab. Anny Czarnowus, prof. UŚ, pt. "Król Lear i mediewalizm emocji"

Termin: 06.06.2022
Miejsce: Kraków
Organizator: Pracownia Literatury Renesansu

Pracownia Literatury Renesansu zaprasza na wykład dr hab. Anny Czarnowus, prof. UŚ, na temat „»Król Lear« i mediewalizm emocji”.

 

Wykład odbędzie się 6 czerwca 2022, godz. 15:30 stacjonarnie (Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 16, sala 42) oraz via MS Teams: https://bit.ly/38nCKsW

 

Streszczenie:

„Król Lear” unaocznia dwie kultury uczuć, kulturę średniowieczną i renesansową. Pomimo tego, że u podstaw rozumienia emocji w średniowieczu i renesansie stała teoria humoralna, w renesansowej Anglii doszło do nagłej zmiany w rozumieniu określonych emocji, by przywołać tylko honor jako predyspozycję emocjonalną. Także standardy ekspresji uczuciowej zmieniły się, bo późne średniowiecze preferowało gwałtowną ekspresję, podczas gdy w Anglii okresu Reformacji zalecano powstrzymywanie wyrażania uczuć. W ten sposób odcinano się od średniowiecznej, katolickiej przeszłości, jak i kształtowano swój obraz jako osoby ,,cywilizowanej’’. Wyrażanie gniewu nie było już uważane za naturalne i społecznie użyteczne. Wstyd zaczął być postrzegany jako prywatny, a nie jako rezultat publicznego zawstydzania. Rozważane było znaczenie dumy, jak również miłości, pozbawionej racjonalnego elementu widocznego w średniowiecznej caritas. W „Królu Learze” tylko spojrzenie na związek ciała i uczuć jest podobne do średniowiecznego. Wykład analizuje mediewalizm w kwestii uczuć i śledzi przejście od ich rozumienia średniowiecznego do renesansowego.

 

(Osoby posługujące się w aplikacji MS Teams adresem mailowym w domenie innej niż uj.edu.pl proszone są z powodów technicznych o dołączenie do spotkania poprzez link wyświetlony w przeglądarce Google Chrome lub Microsoft Edge).

Na zdjęciu: strona tytułowa wydania z 1632 roku, University of Edinburgh, Centre for Research Collections/Main Library, sygn. JY 440, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Data opublikowania: 31.05.2022
Osoba publikująca: Lidia Grzybowska